Rzeka Raba
Raba na swoim dolnym odcinku jest rzeką górską ze średnim uciągiem, zależnym od regulacji wody na zbiorniku dobczyckim. Dno rzeki z przewagą kamieni oraz żwiru. Występują tu wartkie prądy, głębokie rynny oraz płanie. Głębokość łowiska jest zróżnicowana. Raba jest rzeką, która podczas opadów deszczu szybko się brudzi i podnosi ale równocześnie bardzo szybko czyści się i opada. W Rabie żyje bardzo dużo pstrągów potokowych w różnych rozmiarach, jednak dają się łowić dopiero około maja, kiedy woda osiągnie odpowiednią temperaturę.
Stan Raby w dniu dzisiejszym, dane pobierane automatycznie, źródło: http://monitor.pogodynka.pl/#station/hydro/149200090
Ryby w Rabie
Pstrąg potokowy, Lipień, Kleń,
Brzana, Świnka, Ukleja,
Różanka, Strzebla potokowa
Zwierzęta spotykane nad Rabą
Jeleń szlachetny, Dzik, Sarna europejska,
Wydra europejska, Bóbr europejski,
Lis, Zając szarak
Ptaki nad Rabą
Interaktywna Mapa odcinka NO KILL
Sektory
1. Most w Dobczycach – Trudny do brodzenia, duże głazy i mocny uciąg rzeki.
2. Druty wysokiego napięcia poniżej mostu. Wylot kanału.
3. Początek ogródków działkowych. Rura spustowa po prawej stronie.
4. Nowy most Dobczyce – poniżej głęboka bania.
5. Dojazd od żwirowni po prawej stronie rzeki. Popularnie zwany oczyszczalnią, z prawej strony wpływa woda z oczyszczalni Dobczyce.
6. Szklarnie, nazwa sektora związana jest z wjazdem od drogi Dobczyce-Gdów, przy której widać opuszczone duże szklarnie. Wartki wlew później długa płań.
7. Winiary. Dojazd od szklarni stanowiska 6 w dół rzeki lub od poniższego stanowiska. Najwęższe miejsce na Rabie na tym odcinku.
8. Dojazd od boiska w Winiarach. Druty wysokiego napięcia.
9. Popularnie zwany Sołtysem, przy skręcie w prawo z drogi Dobczyce – Gdów stoi dom sołtysa, po lewej sklep spożywczy.
10. Tzw. Skałki Winiary, 50 m. nad zakrętem, dojazd od sołtysa, w rzece sporo wielkich głazów.
11. Potocznie „Srakie Drzewo”, 300 m. poniżej drutów wysokiego napięcia, końcówka plaży, nr na kamieniu, lewa strona.
12. „PIGALAK” nazwa wzięła się od dużej presji na tej miejscówce. Koniec płani po lewej stronie, początek prądów z prawej strony, dojazd od ujścia Krzyworzeki w górę rzeki , pomarańczowy kołek. Na brzegu ławeczka.
13. „Frankowe”, nazwa powstała kiedy kolega Franciszek Sikoń złowił tam ogromnego pstrąga podczas swojej pierwszej wizyty z wędką na Rabie. 100 m. powyżej ujścia Krzyworzeki, korzeń na lewym brzegu, palik pomarańczowy.
14. Krzyworzeka – Parking 100 m. poniżej ujścia Krzyworzeki, środek opaski lewa strona, palik prawa strona.
15. „Świnkowe”, nazwa powstała od łowionych tam świnek migrujących na tarło. Wlew z głęboką banią i płanią. 800 m. powyżej wjazdu na pastwiska Fałkowice, duża kępa kamieni z lewej strony, taśma, dojście od Krzyworzeki, numer na drodze przy ścieżce.
16. „Sumowe doły”, nazwa tyczy się bardzo głębokich dołów w tym miejscu. Ujście potoku z Kunic, środek płani , dojazd od pastwisk.
17. Wyspy. Po którejś wielkiej wodzie Raba w tym miejscu płynęła 4 odnogami tworząc miedzy nimi wyspy. Początek opaski prawa strona. Miejsce zwane potocznie Fałkowice od miejscowości, z której prowadzi dojazd.
18. Fałkowice Pastwiska – pola z kukurydzą. Koniec opaski , prawa strona wstążka na drzewie.
19. Fałkowice Rynna. Brak dojazdu – spacer od pastwisk stanowiska 18 w dół rzeki. 100 m. poniżej początku opaski z lewej strony, palik z prawej strony.
20. Wąskie głębokie gardło 150m powyżej tui, 400 m. powyżej młyna, środek opaski, prawa strona, taśma lewa strona.
21. Popularna nazwa „Tuje”. Wjazd od wsi Fałkowice przy posesji wzdłuż ogrodzenia wiele tui. Koniec opaski z lewej strony, Gdów, skała na lewym brzegu.
22. „Młyn” – w wodzie kilka płyt. Środek opaski, 300 m. poniżej młyna.
23. „Grosik” – nazwa związana z ośrodkiem wczasowym o tej nazwie. Środek opaski, numer lewa strona, taśma po prawej stronie.
24. Most w Gdowie – „Szałas”.
25. Nowy most w Gdowie – Obwodnica. Lewy brzeg, koniec zerwanej opaski, 500 m. poniżej mostu w Gdowie, palik prawa strona.
26. Koniec drogi z prawej strony, taśmy prawy brzeg.
27. Środek płani poniżej końca drogi lewa strona, palik prawa strona.
28. Ujście potoku z prawej strony, numer palik z lewej strony.
29. Koniec płani lewa strona, zatopiona w środku nurtu wierzba , palik prawa strona.
30. Początek prądów po prawej stronie rzeki, dojazd od mostu w Marszowicach.